மோசமாக உடல்நிலை பாதிக்கப்பட்டுள்ள தனது பெற்றோரை பார்ப்பதற்காக இலங்கை சென்றுவிட்டு மீண்டும் பிரான்சிற்கு செல்வதற்கு விமானநிலையம் சென்ற தாயும் அவரது மகளும் பயங்கரவாத தடுப்பு பிரிவினரால் கைது செய்யப்பட்டுள்ளனர். முன்னாள் விடுதலைப்புலிகள் இயக்க போராளியென தெரிவித்து இவர் கைதுசெய்யப்பட்டு உள்ளமை குறித்து மேலும் தெரியவருவதாவது.

பெப்ரவரி 2 ம் திகதி ஜெயகணேஸ் பகீரதி பிரான்சிலிருந்து இலங்கைக்கு சென்றுள்ளார். அவரது பெற்றோரை பார்ப்பதே அவர் இலங்கை சென்றதன் நோக்கம், அவரது தாய் புற்றுநோயால் பாதிக்கப்பட்டுள்ளமை குறிப்பிடத்தக்கது.

(காணொளி கீழே இணைக்கப்பட்டுள்ளது )

அவரது தந்தையும் சமீபத்தில் மாரடைப்பால் பாதிக்கப்பட்டார்.

பெப்ரவரி 12 ம்திகதி கிளிநொச்சியிலுள்ள அவரது வீட்டிற்கு பயங்கரவாத தடுப்பு பிரிவினர் என கூறிக்கொண்டு இருவர் சென்றுள்ளனர். இவர்களில் ஒருவர் தன்னை விஜித பண்டார என அறிமுகப்படுத்தி உள்ளார்.பகீரதி அவ்வேளை அங்கில்லாததால் அவரது தந்தை அவர்களை மறுநாள் வரும்படி கேட்டுள்ளார். இதன் படி மறுநாள் வீட்டிற்கு வந்த அதிகாரிகள் அவருக்கும் விடுதலைப்புலிகளுக்கும் இடையிலான தொடர்புகள் மற்றும் அவரது கணவன் குறித்து விசாரித்து வாக்குமூலம் பெற்றுள்ளனர்.

அவர் அதன் போது தான் 2 ம்திகதி பிரான்ஸ் திரும்புவதாக தெரிவித்துள்ளார். அதன் பின்னர் அவர்கள் திரும்பிவரவில்லை. இதற்கு இரண்டு நாட்களுக்கு முன்னதாகவும் குற்றப் புலனாய்வு திணைக்கள பிரிவினர் என கூறிக்கொண்டு இருவர் அவரது வீட்டிற்கு சென்று பொதுவான விடயங்களை சேகரித்துள்ளனர்.

மார்ச் முதலாம் திகதி பகீரதி அவரது மகள் மற்றும் உறவினர்களுடன் விமானநிலையம் செல்ல தயாரான வேளை கொழும்பு குற்றப் புலானய்வு திணைக்கள அவலலகத்திற்கு வருமாறு அவரிற்கு அறிவுறுத்தல் விடுக்கப்பட்டுள்ளது. அதற்கு அவர் தான் அன்று காலை பிரான்ஸ் செல்ல வேண்டும் என தெரிவித்துள்ளார்.

அவர் மறுநாள் தனது உறவினர்களுடன் விமானநிலையம் புறப்பட்ட வேளை பயங்கரவாத தடுப்புபிரிவினர் அவரையும் மகளையும் தடுத்து நிறுத்தி உள்ளனர். அதரிகாலை 2.30 மணிமுதல் 8.30 வரை அவர் பயங்கரவாத தடுப்பு பிரிவினர் அவரை மகளுடன் தடுத்து வைத்திருந்துள்ளனர். அவரது உறவினர்கள் இரு சிறு குழந்தைகளுடன் விமான நிலையத்திலேயே இருந்துள்ளனர் சுமார் 9.00 மணிக்கு இருவரையும் விடுதலை செய்த பயங்கரவாத தடுப்பு பிரிவினர் அவர்களை தங்கள் கொழும்பிலுள்ள தங்கள் அலுவலகத்திற்கு செல்லுமாறு பணித்துள்ளனர். இதன் படி பகீரதி 10 மணியளவில் தனது உறவினர்களுடன் அந்த அலுவலகம் சென்றுள்ளார்.

அங்குள்ள கட்டிடத்திற்குள் பகீரதியையும் மகளையும் அதிகாரிகள் அழைத்துச்சென்றுள்ளனர்.பின்னர் கொழும்பு 12 இல் உள்ள நீதவான் அலுவலகத்திற்கு அழைத்துச் சென்றுள்ளனர்.பகீரதியின் குடும்பத்தவர்கள் தாங்கள் சட்டத்தரணி ஓருவரை ஏற்பாடு செய்துள்ளதாக தெரிவித்த போதிலும் அதனை அலட்சியம் செய்த பயங்கரவாத தடுப்பு பிரிவினர் அதனை அலட்சியம் செய்து அவரை நீதிமன்றத்திற்குள் அழைத்து சென்றுள்ளனர்.
அதன் பின்னர் வெளியே வந்த பகீரதி தங்களை தடுத்து வைக்குமாறு நீதிமன்றம் உத்தரவிட்டுள்ளதாக தெரிவித்துள்ளார்.

பின்னர் பயங்கரவாத தடுப்பு பிரிவினர் பகீரதியின் சகோதரரிடம் அவரிற்கான உடைகளை கொண்டு வருமாறு பணித்துள்ளனர்.சகோதரர் சட்டத்தரணி ஒருவருடன் அங்கு சென்றுள்ளார். சட்டத்தரணி பகீரதியை சந்திக்க அனுமதி கேட்ட வேளை பண்டார என்ற அதிகாரி அதற்கு மறுப்பு தெரிவித்துள்ளார்.சட்டத்தரணிகள் தங்களது இயக்குநரின் அனுமதியை பெற்றே அவரை சந்திக்க முடியும் என அவர் குறிப்பிட்டுள்ளார்.பகீரதியை தங்களால் நீதிமன்றத்தில் ஆஜராக்காமல் வைத்திருக்க முடியும் எனவும் அந்த அதிகாரி குறிப்பிட்டுள்ளார்.
மேலும் அவர் கடற்புலிகள் அமைப்பிலிருந்ததாகவும், பிரான்சில் விடுதலைப் புலிகளுக்கு உயிரூட்ட முயன்றதாகவும் அந்த அதிகாரி குறிப்பிட்டுள்ளார்.

மேலும் அந்த அதிகாரி பிரான்ஸ் பிரஜையும் விடுதலைப் புலிகளின் ஆதரவாளருமான பகீரதியின் கணவரை இலங்கை வரச்செய்வதற்காகவே அவரை குழந்தையுடன் தடுத்துவைத்துள்ளதாக தெரிவித்துள்ளனர்.

விடுதலைப்புலிகளின் கடற்புலிகள் அமைப்பிலிருந்த பகீரதி 2005 ம் ஆண்டு பிரான்ஸ் சென்றதாகவும், அவரது கணவர் அந்த அமைப்பின் தீவிர ஆதரவாளர் எனவும் தகவல்கள் வெளியாகியுள்ளன.2006 இல் பிறந்த அவரது மகள் ஒரு பிரான்ஸ் பிரஜை எனவும் அங்குள்ள பாடசாலையில் கல்வி கற்று வருவதாகவும் தெரியவருகின்றது.

TID arrests a Tamil woman and 8 year old French daughter

arrest

Background
Ms. JeyaGanesh Pakeerathy was a member of the Liberation Tigers of Tamil Eelam (LTTE) Sea Tigers unit for around four years (exact years unknown). She was heavily injured and was discontinued in 2000. After receiving intensive treatment at home, she recovered. However, even today she is unable to do heavy work.

In 2003, she married a man who was active in collecting funds and was involved in propaganda work for the LTTE in France. Her husband is a French Citizen. It was a customary marriage. They were officially registered in 2004. The marriage took place in Thailand. She left to France in 2005 on an ‘Immigrant Visa’ ( not sure if this is the official word for it). She was sponsored by her husband. However three years ago, her husband filed for divorce. The order of the Court was delivered on the 8th of January 2012. The Court had made an order for their divorce, for Pakeerathy to have the custody of her daughter and for her husband to pay the maintenance for her daughter. However according to the family, the order only comes in to effect in June 2015. Hence, legally she is still married to her husband.

Her daughter, JeyaGanesh Pakalvi who was born in 2006 as a result of this marriage. She is a French Citizen. She is currently attending school in France and came to Sri Lanka with her mother during her vacation. School starts again on the 3rd of March 2015 for her.

Arrival in Sri Lanka
On the 3rd of February 2015, JeyaGanesh Pakeerathy arrived in Sri Lanka. The purpose of her return was to see her parents. Her mother was suffering from cancer and had undergone surgery. The father too had a recent heart attack.

On the 12th of February, a two officers identifying themselves as TID had visited their house in Kilinochchi. One called himself ‘Vijithabandara’. Since Pakeerathy was not there, her father had asked both the Officers to come the next day. So the Officers had returned on the 13th of February, and recorded a statement from her about her connections with the LTTE and about her husband. She mentioned that she had a flight on the 2nd of March early morning. Thereafter they did not hear back from the TID Officers in Kilinochchi. Prior to this, two days after she arrived in Kilinochchi, two men identifying themselves as Criminal Investigation Department (CID) had visited their home for a general inquiry.

TID Custody
On the 1st of March 2015, at around 2.30pm, when Pakeerathy and her relatives were about to leave to the airport to catch the flight, TID Officers delivered a letter to her asking her to be present at the TID Office in Colombo the following day at 9.00am. When she mentioned that she had a flight early morning of 2nd March, and that she would stay on if they would buy her another ticket, no answer was forthcoming.

Hence she proceeded to the airport with a group of her relatives. At the airport, on 2nd March, the TID prevented her daughter and her from checking in, and from 2.30am in the morning to 8.30 am, she was in kept TID custody at the Airport. Her relatives (which included 2 small children) also stayed behind at the airport. However they were not allowed to see her. At 8.30am on the 2nd of March, both of them were released, and they were asked to go to the 2nd floor of the TID Office in Fort. Paheerathy and her daughter, and all her relatives drove back to the said TID Office. They reached there at around 10.15am.

There Paheerathy and her daughter was taken inside the building, while all her relatives were asked to stay out. At around 3.00pm, she and her daughter were taken by the TID to the Magistrate Court No 5 in Hulftsdorp. Paheerathay’s family contacted a lawyer and asked her to appear. Since the lawyer was not available at Hulftsdorp, the lawyer instructed the family to request the TID to hold on the matter for thirty minutes. The family had informed the TID that a lawyer has been arranged to appear and to wait for a while. However the TID had said, that they do not need a lawyer, and that they will take care of the matter and had taken her inside Court. The relatives stayed outside and hence do not know what transpired in Court. However when Paheerathy came out she informed them that the Court has ordered for her daughter and her to remain in TID custody.

The TID had informed the brother to bring some clothes for his sister. At 5.00 in the evening, a family member, together with the lawyer went inside the TID building. The lawyer requested to see Paheerathy, from an Officer who called himself ‘Bandara’. He refused permission and said that lawyers need to get permission in writing from the Director- TID. Though it was explained to him that it was legally not correct for them to have produced Paheerathy before Courts when the relatives have informed them that a lawyer was available, Bandara had said, that, they can even keep her without producing her to Courts.

When asked about why she was being detained, he said, that firstly she was in the Sea Tigers, and secondly she was trying to regroup the LTTE in France. He said the daughter was also in custody, as the Magistrate had ordered the daughter to stay with her. He also said, that Paheerathy had lied to the TID and had hidden the fact that she was flying early morning on the 3rd of March. He also mentioned that the family was supposed to come to the TID at 9.00am and they only arrived at 10.00am. The lawyer explained the actual position, however he continued to deny access.

The family was allowed to take clothes to Paheerathy. When the relative came out he said that Banadara had informed him, that the actual reason they are keeping Paheerathy is that they wanted to get her husband to come down, to which the relative had said that ‘even if you hang my sister he will not come back’. He had explained about her divorce.

Saurce: groundviews.org